Sausio Investuok nr. 1 (155) skaitykite:
Prognozės 2021
Galimybių metai išnaudoti bangas rinkose
Pernai įsitikinome, kaip mažytis virusas gali apversti pasaulį aukštyn kojomis, ir visos prognozės akimirksniu netenka prasmės. Vis dėlto ko laukti 2021 metais? Mūsų kalbinti rinkos profesionalai sako, kad šiais metais svyravimų rinkose nepavyks išvengti, tačiau tai bus ir galimybių metai.
NT rinkoje nuobodu nebus
To niekas nepranašavo – sakome kalbėdami apie praeitin nuėjusius 2020-uosius. Prisimindami praėjusių metų pervartas, kai nekilnojamojo turto rinka trumpam visiškai sustingo, o paskui atgijo su dar didesne jėga, NT plėtotojai ir ekspertai apie 2021-uosius kalba itin atsargiai. Vis dėlto kai kurias galimas tendencijas išskiria.
Žaliavų rinkos perspektyvos
Praėjusiais metais auksas pasiekė istorines aukštumas, naftos sandorių kaina pirmą kartą tapo neigiama, o dėl antroje metų pusėje išaugusios paklausos ir sutrikdytų tiekimo grandinių stipriai brango pramoniniai metalai. Jeigu pandemiją pavyks suvaldyti, šiais metais galima prognozuoti tolesnę žaliavų paklausą.
Vertybinių popierių birža
„Palantir“: naujas burbulas ar naujas obuolys?
Nepaisant pandemijos, 2020 m. vyko daug didelių įmonių pirminių viešųjų platinimų (IPO). Į rinkas žengė tokie vardai kaip „Snowflake“, „Unity“, „Airbnb“, „DoorDash“. Daugelio jų kainos po IPO šovė į dangų. Norint suprasti, ar pirminiai kainų šuoliai tvarūs, būtina suprasti už akcijų stovinčias įmones.
Požiūris
Kas matyti nuo Arvydo Paukščio kalvos
„Visi kuriasi slėniuose, o aš svajojau įsikurti ant kalvos, kad toliau matytume į ateitį“, – sako Arvydas Paukštys. Jis yra „Teltonikos“ įmonių grupės, esančios tarp pasaulinių lyderių daiktų interneto srityje, įkūrėjas, vadovas ir savininkas, geidžiamas darbdavys, leidžiantis užsidirbti europinę algą, pirmas ir kol kas vienintelis pelnęs nacionalinio mecenato vardą.
Nekilnojamasis turtas
A++ energinė klasė: kas keičiasi?
Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojo reikalavimas Lietuvoje statyti ne žemesnės kaip A++ energinės klasės gyvenamuosius pastatus. „Investuok“ aiškinasi, kuo jie skiriasi nuo iki šiol statytųjų, kokios įtakos nauji reikalavimai turės kainai ir kada galėsime pirkti butus namuose, beveik prilygstančiuose pasyviems pastatams.
Noriu namo
Namo vieta: kaip nesuklysti
Pastaruoju metu plėtotojai siūlo nemažai sklypų ir jau pastatytų ar statomų namų naujuose kvartaluose įvairiose Vilniaus vietose ir aplink miestą, o rinkdamiesi tinkamiausią sau, pirmiausia kreipiame dėmesį į vietą ir kainą. Dėl kainos viskas aišku – pinigų yra tiek, kiek turime. O kas yra ta tinkama vieta?
Pasaulio žvaigždės
„Toyota“ lieka ištikima hibridams
Galbūt daugeliui bus naujiena, bet „Toyota“ neparduoda nė vienos visiškai elektrinės transporto priemonės, išskyrus Kinijos rinką. Ji ir toliau siūlo didelį asortimentą benzininių bei elektrinių hibridinių automobilių. Kodėl rinkos lyderė nedalyvauja elektromobilių lenktynėse?
Tendencijos
Kas kelia akcijų kainas į viršų II
Ar tai nauja bulių rinka, o gal formuojasi naujas akcijų burbulas kaip 1999 m. ar 2007 m.? Pasidalinsime pagrindiniais rinkos naratyvais, kurie lemia, kad akcijų kainos ir toliau stiebiasi į viršų. Pažvelgsime į akcijų rinką ir jos struktūrą šiek tiek iš šalies ir pasidalinsime įžvalgomis, ko galima tikėtis tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu.
Investavimo strategijos
Nori eiti prieš rinką?
Viskas brangu. Akcijos pasiekusios aukštumas. Rinkos pervertintos. Nėra ką pirkti. Štai ši akcija visai nesąmonę kainuoja. Girdėti teiginiai? Turbūt ir patys sau ne kartą vieną ar kelis jų sakėte. Iš tokių minčių bei pokalbių dažnai gimsta nemirtingos idėjos – eiti prieš rinką. Tai yra prisiimti short poziciją ir tikėtis rinkos kritimo. Bet ar eiti prieš rinką yra protinga?
Investuotojo dienoraštis
Auga pagrindinė „Teslos“ varžovė, naujas S&P 500 indekso scenarijus ir apie naują grėsmę Kinijos akcijoms
Pasidalinsiu savo mintimis apie „Apple“ automobilio projektą ir ką tai gali reikšti visai automobilių rinkai. Taip pat sužinosite, į kurią pusę ir kodėl koreguojamas mano S&P 500 indekso 4000 punktų scenarijus. Ir naujas JAV įstatymas – ilgalaikė grėsmė Kinijos bendrovių akcijoms.
Automobiliai
Technikos gurmanų startuoliai
Sociologinių apklausų duomenimis, automobilis, visai neseniai buvęs 4-oje svarbiausių šeimos pirkinių sąrašo vietoje, dabar nukritęs į 9-ąją. Didžioji žmonijos dalis svajoja apie kitus dalykus, todėl viešoje erdvėje sušmėžuojanti informacija apie šioje srityje svaiginančių aukštumų pasiekiančius startuolius atrodo kaip nedidelis stebuklas. Šįkart dvi sėkmės istorijos.
Investuotojo laisvalaikis
Pavojinga fotografijos mūza
Du žaidimo forma pradėti projektai – „100 dienų su fotoaparatu“ ir „1000 nufotografuotų moterų“ – ir pa(si)dovanoti fotoaparatai atvedė Arijų Katauską ir Dalių Pacevičių į fotografijos pasaulį. Ar tai galima pavadinti laisvalaikiu? Ar nauju gyvenimu su fotoaparatu, kasdien ieškant stebuklo?
Įžvalgos
Artėjame prie 60 % BVP lygio skolos – baimintis ar ne?
Remiantis Finansų ministerijos prognoze, Lietuvos valdžios sektoriaus biudžeto deficitas buvo 7,6 % BVP, o šiemet sieks 6 % BVP. Dėl to valdžios sektoriaus skola 2021 m. pabaigoje sudarys daugiau negu 50% prognozuojamo BVP ir liks aukščiau tos kartelės ir 2022, ir 2023 m. Ar toks valstybės skolos lygio padidėjimas gąsdinantis? Nelabai.
Vertės paradoksas 2: vandens ir deimantų kainų fenomenas
Straipsnyje „Vertės paradoksas: vandens ir deimantų investavimo alternatyvos“ („Investuok“ 2020 m. Nr. 7–8) aptarėme ilgus amžius neišspręstą problemą: kodėl kai kurie būtini reikmenys yra pigūs, o išskirtiniai prabangos dalykai – labai brangūs. Šiame straipsnyje pateikiame naują šio paradokso aiškinimą, pagrįstą finansinio prisotinimo teorija.
Apžvalgos
Fondų ir investicinio gyvybės draudimo rezultatai
Svarbiausi Baltijos biržos įvykiai
Svarbiausi Europos akcijų rinkos įvykiai
Pasaulio akcijų rinkų apžvalga
Žaliavų apžvalga
Valiutų apžvalga
Garsios mintys