Gyvenimo vizija ir tikslai
Visą savaitę kiekvieną dieną Jūs rasite po vieną svarbų patarimą – žingsnį fnansinės gerovės link. Šiuos 6 žingsnius atlikęs investuotojas turės savo asmeninę, gerai apgalvotą ir suformuluotą investavimo strategiją.
Tai ne tik konkretus planas, į kur investuoti. Tai visų pirma ramybė ir užtikrintumas dėl priimtų fnansinių sprendimų, tai ilgalaikė asmeninė fnansinė strategija ir dar daug kitų dalykų, kurie dažnai tampa atradimu net patyrusiu save laikančiam investuotojui.
- Čia nerasite „sėkmės strategijų“. Turėsite galimybę jas sukurti patys.
- Čia negausite unikalių sprendimų. Juos priimsite patys.
- Čia niekas nesiūlys prisiimti atsakomybės už Jūsų pinigus. Ją prisiimti teks patiems.
Užtat ir ačiū niekam nereikės sakyti. Vienintelis dalykas, kurį teks padaryti, tai sąžiningai sau atsakyti į pateiktus klausimus ir nuoširdžiai atlikti rekomenduojamus pratimus.
Pirmas žingsnis. Susikurk gyvenimo viziją, įvardink tikslus
„Daugelis žmonių praleidžia didesnę dalį laiko dirbdami darbą, kurio nekenčia, kad galėtų įsigyti daiktus, kurių jiems nereikia, ir kad galėtų padaryti įspūdį žmonėms, kurių jie nemėgsta.“(Autorius nežinomas) Natūralu, kad jie gyvena kitų primestą gyvenimo būdą. O kokio gyvenimo būdo norite Jūs?
Tipinis investuotojas pirmiausia užsiduoda sau klausimą: į kur geriausia investuoti? Tai yra pirmasis labiausiai klaidinantis klausimas, garantuojantis problemas ateityje. Ar gali būti vienodai geras atsakymas net visiškai vienodą turtą, pajamas ir įsipareigojimus, vienodą šeimyninę ir socialinę padėtį užimantiems, vienodo amžiaus ir vienodą darbą dirbantiems asmenims? Žinoma ne! Nes kiekvienas žmogus turi unikalų gyvenimo būdą, skirtingus tikslus, skirtingas nuostatas ir prioritetus. Tačiau ar kiekvienas yra tai sau konkrečiai įvardinęs? Imkime ir įvardinkime. Padarykime tai, kas apsaugos Jus nuo susižavėjimo netikėtais „visiškai nerizikingais superpasiūlymais“, kas neleis blaškytis besikeičiant rinkos vėjams, kas net kasdieninius sprendimus leis priimti greičiau ir suvokiant jų įtaką ateities gerovei.
Atsakydami į žemiau pateiktus klausimus ir užduotis, Jūs įvardinsite savo gyvenimo svajones ir geriau suprasite asmeninius tikslus.
- Iš ko susideda mano gyvenimas?
- Kokios gyvenimo sritys man yra pačios svarbiausios?
- Kokių gyvenimo sričių nepaminėjau, bet norėčiau, kad jos būtų ateityje?
Tik nuo Jūsų priklauso, kiek tokių sričių bus ir kaip jas pavadinsite. Dabar įvardinkite savo pasitenkinimą kiekviena iš sričių balais nuo 1 (mažiausias) iki 10 (didžiausias). Iš šių duomenų sudarykite skritulinę diagramą, dar vadinamą gyvenimo balanso ratu.
Žvelgdamas į savo gyvenimo ratą (duomenys iš realaus gyvenimo), vienas investuotojas padarė įžvalgą: „Dabar nesistebiu, kodėl mane gyvenimas taip purto. Juk važiuoju praktiškai su nuleistu ratu!“
Kokias įžvalgas padarėte jūs?
Tęsdami užduotį, kiekvienoje iš sričių įvardinkite tikslus, kuriuos norite pasiekti, pvz., per ateinančius 5–7 metus. Jei kiltų sunkumų, galite užduoti sau klausimus:
Kaip aš įsivaizduoju save po 5 metų?
Ką aš veiksiu? Kiek turėsiu laisvo laiko ir kaip jį išnaudosiu? Ką darys mano artimieji? Kaip atrodys mano / šeimos eilinė savaitės diena? Kaip papasakočiau apie savo gyvenimo būdą savo draugams? Kas įvyko per tuos 5 metus?
Užrašykite visas kilusias mintis ir sukonkretinkite jas iki tikslų. Pvz.: per metus ne mažiau kaip 40 dienų skirsiu kelionėms (Meksika, Norvegija, Baikalas); vaikas pradės studijuoti XXX universitete; įsigysiu sodybą Aukštaitijoje; baigsiu fotografjos kursus ir surengsiu personalinę parodą ir t. t.
Sveikinu! Jei viską atlikote nuoširdžiai, Jūsų galvoje turėtų būti aiškesnis ateities vaizdas, įgalinantis atlikti kitus žingsnius. Beje, šeimoje 1-ą žingsnį rekomenduoju atlikti kiekvienam atskirai, o tada gyvenimo tikslų sąrašą sujungti į visumą. Neeilinis vakaras garantuotas.
Keletas perspėjimų/rekomendacijų:
- Atsakyti į visus pateiktus klausimus ir atlikti užduotis yra lengva. Tačiau dar lengviau to nedaryti. Neapgaudinėkite savęs, jog Jūsų investavimo strategija pradės formuotis vien tik todėl, kad Jūs sužinojote, kaip atliekamas 1-asis žingsnis. Šį žingsnį reikia žengti.
- Nykstančių ketinimų dėsnis, išvertus jį į skaičių kalbą, skamba taip: „Jei priėmęs sprendimą, jo nepradėsi įgyvendinti per pirmąsias 72 val., tai 90 % tikimybė, kad jo neįgyvendinsi niekada.“
- Kitame straipsnyje Jūs turėsite galimybę žengti 2-ąjį žingsnį. Tačiau jis įgaus prasmę tik tada, jei turėsite pasiryžimo žengti 1-ąjį.
Straipsnio autorius Rolandas Juraitis
Publikuota "Investuok" (2009-9)
Rolando Juraičio video įrašą apie investuotojų psichologiją galit peržiūrėt čia: