„Kaip ir praustis, taip ir save motyvuoti reikia pastoviai“

Algirdas Karalius vadinamas vienu geriausių Lietuvoje motyvuotojų. Žmonėms, norintiems, bet dar nežinantiems, kur investuoti, jis visada pataria pirmiausia investuoti į „save“. „Verslo poligono“ vadovas prieš investuojant pataria gerai apmąstyti, išsiaiškinti, ko sieksime investuodami, išmokti elgtis su pinigais, žiūrėti į juos tik kaip į priemonę tikslams pasiekti.

Algirdas-Karalius

nuotrauka iš www.kolibriometodas.lt

Algirdas Karalius pirmąjį milijoną užsidirbo organizuodamas bei pardavinėdamas mokymų paslaugas įmonėms. Tačiau dideli pinigai sukūrė naujų problemų:
„Pastebėjau, kad pinigai išleidžiami labai greitai. Daugiausia praradau ir kartu gavau pačią vertingiausią pamoką, kol supratau, kad pinigus uždirbti daug lengviau, nei jų neišleisti“, – pasakoja sėkmės mokytojas.

Šeima ir draugai svarbiau už darbą

Mokymų verslui įsivažiavus, A. Karalius suprato, kad pinigai neatstoja prarasto laisvalaikio su šeima ar draugais: „Savo
laiką keisti į pinigus neatrodė pats tinkamiausias gyvenimo būdas. Supratau, kad investavimas – tai geras būdas nesiplėšyti pačiam, bet priversti dirbti savo pinigus.“
Anot jo, geriausių rezultatų investuojant galima pasiekti tik tuomet, kai pasikliaujama tos srities ekspertais.

Pirmosios investicijos – treniruotė

„Pirmuosius pinigus investavau į kompanijas, kurias rekomendavo labai patikimi draugai. Tačiau netrukus dalį šių pinigų praradau. Supratau, kad prieš investuojant reikia atlikti du dalykus: nusprendus, kur investuoti, pasitikrinti ir pasitarti su ekspertais, o investavus, dėl įdėtų pinigų neišgyventi“, – sako „Verslo poligono“ direktorius. A. Karalius investicijoms pataria skirti tik tas lėšas, nuo kurių nepriklauso Jūsų gerovė: „Nerekomenduoju investuoti paskutinių pinigų, kurių kiekvieną akimirką gali Jums prireikti.“

A. Karaliaus nuomone, daugelis žmonių taip pat daro labai didelę klaidą, iš kart investuodami didelę sumą pinigų. Sėkmės mokytojo teigimu, geriausia pradėti investuoti mažesnėmis sumomis, nes pirmosios investicijos ne visada būna pelningos. Į jas reikia pasižiūrėti, kaip į gerą treniruotę.

Nuolat domėtis investicijomis

Prieš pradedant investuoti A. Karalius pataria investuoti į pačią saugiausią ir niekur nedingstančią investiciją – „save“: „Norint
investuoti, reikia žinoti bent jau terminus. Čia kaip gatvėje – nežinant, ką reiškia eismo ženklai, vairuoti automobilio neįmanoma.“

A. Karaliaus nuomone, investuotojas turi nuolat domėtis investicijomis, sekti įvykius ir stengtis tobulėti šioje srityje: „Daugelis žmonių sako neturį laiko investicijoms. Jeigu investicijoms neturi laiko, kam jie iš vis jo turi?“ – retoriškai klausia „Verslo poligono“ vadovas. Trečias labai svarbus dalykas, apie kurį pamiršta daugelis šiandienos investuotojų, yra „finansinis buferis“. Anot A. Karaliaus, tai lengvai pasiekiamos lėšos, kuriomis naudojantis būtų galima lengvai gyventi 6-12 mėnesių praradus visas pajamas. Ši suma psichologiškai atlieka saugumo vaidmenį. Taip pat padeda išmokti neiššvaistyti atliekamų pinigų: „Ne vertybiniai popieriai padaro žmones turtingus, o elgesio su pinigais kultūra“, – paaiškina A. Karalius.

Svarbu žengti žingsnį

„Knygos suteikia nemažai informacijos. Tačiau tam, kad pradėtume naudoti sukauptą informaciją, reikalingas paskatinimas, gyvas, sėkmingas pavyzdys. Dalyvavimas seminaruose ir suteikia tokių gyvų pavyzdžių. Nemažai žmonių skaito motyvacinę literatūrą. Daugelis iš jų niekada nežengia lemtingo žingsnio – nepradeda taikyti ekspertų patarimų. A. Karaliaus nuomone, labai svarbu, iš kokių žmonių Jūs mokotės: „Norėdami išmokti žaisti tenisą, Jūs greičiausiai eisite mokytis pas gerą žaidėją, o ne pas žmogų, kuris nežino, kaip rankoje teisingai laikyti raketę.“

A. Karalius tvirtina, kad daugelis žmonių, skaitančių su investavimu susijusią literatūrą ar dalyvaujančių seminaruose apie
investavimo naudą, galėtų tapti daug turtingesni, jei tik naudotųsi ekspertų patarimais: „Jei žmogus nesilaiko dietologo parinktos dietos, lieknėjimo rezultatų vargu ar galima tikėtis, lygiai tas pats ir su investavimu.“

Labai padėjo svajonių knyga

A. Karaliui praturtėti ir pasiekti savo tikslus labai padėjo svajonių knygos turėjimas. Tai knyga, kurioje jis rašo visas savo
svajones. Pirmas įrašas jo knygoje buvo vienas milijonas dolerių. Vėliau sekė namas, kuriame dabar gyvena Karalių šeima. Po
namo atėjo laikas ir ištaigingam automobiliui. Šiuo metu A. Karaliaus svajonių knygoje yra šimtai įrašų, vienas iš jų – kelionė į
kosmosą. Dabar pašnekovas aktyviai įgyvendina seną svajonę – įgyti gerą sportinę formą, kurios anksčiau dėl laiko trūkumo negalėjo pasiekti. Sėkmės mokytojas nuolat papildo šią knygą naujais norais, tai, anot jo, padeda išlaikyti teigiamą tonusą: „Pinigai kaip tokie yra nieko neverti, žmogus turi būti liguistas, jei jam sukelia teigiamų emocijų vien jų kiekio didėjimas“, – teigia A. Karalius.

Svajonių knyga padeda žmogaus smegenims orientuotis į didesnį tikslą, moko turėti ir pasiekti vis daugiau. Šią knygą sėkmės mokytojas pildo kartą per mėnesį, dažniausiai sekmadieniais. Jis patikino, kad tai jam neužima daug laiko.

„Pinigai yra energija, leidžianti pasiekti tikslus. Jeigu Jūs neturite daug didelių svajonių, pinigai niekada jūsų ir nepasieks“, – įtaigiai dėsto A. Karalius. Sėkmės mokytojo nuomone, turint tik kelias neambicingas svajones: grąžinti bankui būsto paskolą, nusipirkti naujesnį automobilį, yra labai sunku sukaupti daug pinigų. Daugelis žmonių, anot jo, netiki, kad jie gali įgyvendinti savo svajones. Jie nepasitiki ekspertais, mokytojais, taip pat ir patys savimi.

Lietuviai neskatinami galvoti

Sėkmės mokytojo nuomone, pasiekti užsibrėžtų tikslų labai padeda kritinės situacijos, kuriose žmogus pajunta diskomfortą. „Didžiausia šiandienos lietuvių problema yra ta, kad žmonės gyvena ne taip jau ir blogai. Gaunant kiek didesnes nei vidutines pajamas, naudojantis banko kreditu, galima įsigyti būstą ar naujutėlaitį automobilį. Nereikia sukti galvos, kaip papildomai uždirbti ar sukaupti pinigų“, – teigia A. Karalius. Sėkmės mokytojo nuomone, amerikiečiai seniai suprato, kad gyvenimas gerokai lengvesnis tuomet, kai kuo mažiau dirbi pats ir kuo daugiau dirba tavo pinigai, o, lietuvių supratimu, kol kas vienintelis kelias užsidirbti – kuo daugiau dirbti pačiam, geriausiu atveju kurti ar plėtoti savo verslą.

Pusę dienos

A. Karalius kiekvieną savaitę skiria mažiausiai pusę dienos savo investicijų analizei. „Esu ilgalaikis investuotojas, kiekvieną dieną nestebiu, kiek mano investicijų portfelis paaugo ar nukrito. Kiekvieną dieną stebint situaciją sugaištama daug laiko, iššvaistoma daug energijos. Pažįstu daug žmonių, kurie stebi savo investicijas kiekvieną dieną. Jų nuotaika priklauso ne vien tik nuo oro, bet ir nuo dienos rezultatų vertybinių popierių rinkoje. Investavimas, kaip ir dietos laikymasis, jeigu Jūs kiekvieną dieną stebėsite savo svorį, nematysite ilgalaikio efekto“, – vaizdžiai paaiškina sėkmės mokytojas. Jo nuomone, investicijos ne tik turi uždirbti pinigus, bet suteikti vidinės ramybės dėl ateities.

Neapgaudinėkite savęs ir aplinkinių

„Šiais laikais galite sau leisti važinėti ir su nauja mašina, ir nusipirkti būstą bei kaupti pinigus ateičiai. Šie, atrodo, skirtingi dalykai netrukdo vienas kitam. Aš nesu už šykštumą, tačiau ,manau, geriausia pirkti ištaigingą mašiną tada, kai jūsų pinigai uždirba tokias pajamas, už kurias Jūs galite ją sau leisti. Geriau ieškoti būdų, kaip padidinti savo pajamas iš investicijų, kad joms užaugus galėtumėte nusipirkti tą mašiną“, – todėl, anot sėkmės mokytojo, ir verta ieškoti būdų, kaip įdarbinti Jūsų pinigai uždirbtų dar didesnius pinigus.

„Aš nenoriu būti toks milijonierius kaip dalis amerikiečių, kurie sau neleidžia nusipirkti naujo automobilio, nevažiuoja atostogauti, avėtus batus dar neša taisyti. Kitas kraštutinumas – Rusijos oligarchų švaistymasis pinigais – man irgi nepriimtinas“, – paaiškina savo požiūrį į pinigus A. Karalius.

Vaikus reikia mokyti elgtis su pinigais

A. Karaliaus nuomone, geriausias laikas pradėti investuoti tada, kai vaikai išmoksta skaičiuoti: „Mano sūnus dar nelabai moka skaičiuoti, tačiau mes su juo žaidžiam stalo žaidimus, kuriuose jis atsideda pinigų. Jis jau suprato, kad pinigai iš dangaus nenukrenta. Norėdamas naujo žaislo, sūnus klausia, ar mes turim tam pinigų. Aš niekada nesakau jam, kad mes neturim pinigų. Mokau jį, kad norėdami kokio nors daikto mes turim jam užsidirbti. Kai tik sūnus išmoks skaičiuoti, mes jam suteiksime sąlygas mokytis taupyti ir investuoti pinigus“, – dalijasi vaikų auklėjimo filosofija A. Karalius.

Sėkmės mokytojo nuomone, tėvų pareiga yra išmokyti vaikus elgtis su pinigais, visų pinigų neišlaidauti, nes šių įgūdžių jiems
nei mokykloje, nei universitete niekas nesuteiks.

Savimotyvacija – priešnuodis baimei

„Nesąmoningai yra platinamas blogas virusas, kad turėjimas daug pinigų ir svajonių, rizika bei investavimas yra blogai. Visos
šios negatyvios mintys paraližuoja žmones, jie tampa bailūs ir nepasitikintys savimi bei aplinkiniais“, – pastebi A. Karalius

„Savimotyvacija gali būti kaip priešnuodis visam šiam negatyvizmui. Tam turime skaityti motyvacines knygas, susipažinti su
sėkmingų ir turtingų žmonių gyvenimo istorijomis bei mokytis iš jų. Tai leis mažiau bijoti ir suteiks drąsos“, – anot sėkmės mokytojo, kaip ir praustis, taip ir save motyvuoti reikia nuolat. A. Karalius prisipažįsta, kad anksčiau labai nemėgo skaityti knygų. Paskatintas savo mokytojų A. Karalius atsikratė šio įpročio. Šiuo metu jo asmeninėje bibliotekoje yra apie 4000 knygų apie sėkmę, motyvaciją, investicijas. Sėkmės mokytojas per mėnesį perskaito apie 20 knygų: „Esu išmokęs skaityti greitai ir gerai įsiminti pateiktą medžiagą.“ Tačiau svarbiausia, pasak „Verslo poligono“ vadovo, – nepamiršti taikyti įsimintos informacijos.

„Bodo Šaferio „Kelias į finansinę laisvę“ yra viena iš perkamiausių knygų Lietuvoje. Ją perskaitė keliasdešimt tūkstančių žmonių. Ko gero, tik vienetai kiekvieną dieną naudoja knygoje pateiktus patarimus“, – pateikia pavyzdį A. Karalius. Jo teigimu, patarimų taikymas yra testas, ar norime įgyvendinti savo svajones.

Padidėjus algai, nepirkite automobilio

Didėjant atlyginimui, A. Karalius pataria visų padidėjusių pajamų neskirti gyvenimo kokybei gerinti: „padidėjus algai, 50 % prieaugio skirkite investicijoms“. Taip kaskart padidėjus algai pagerinsite savo gyvenimą, bet kartu ir daug greičiau artėsite prie
finansinės laisvės.

Nemažai mūsų tautiečių jau yra įsiskolinę bankams. A. Karaliaus nuomone, daugelis žmonių nori kuo greičiau atsikratyti skolų
naštos. „Dešimt ar dvidešimt metų taupant atsisakant atostogų, išlaidų savišvietai ar laisvalaikiui skolos bus laiku padengtos. Tačiau žmonės termino pabaigoje liks be pinigų. Negalima atiduoti visų nuo vartojimo atliekamų pinigų skolai grąžinti, geriau dalį šių lėšų investuokite. Taip Jūs po truputį auginsite vištą, dedančią auksinius kiaušinius“, – pataria tautiečiams sėkmės mokytojas.

Paskatinti žmones prisiimti atsakomybę

A. Karaliaus tikslas – skatinti žmones prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Asmeniniai finansai yra viena iš svarbiausių gyvenimo pusių. „Žmogus, prieš pradėdamas investuoti, turi suprasti, kas yra pinigai, ką jie jam reiškia, kokios vertybės yra svarbios ir kam reikalingi pinigai. Tik atsakę į šiuos klausimus, parengsime dirvą investuoti. Investavimas niekada nepadės,
jei žmogus bijo pinigų, neturi svajonių, kur juos išleisti“, – apibendrina A. Karalius. Svarbiausia, anot sėkmės mokytojo, išmokti elgtis su pinigais. „Priešingu atveju nuolat prarasite pinigus ir pusiausvyrą, būsite priklausomas ne tik nuo kasdienių dalykų, bet ir nuo akcijų indeksų svyravimų“, – tvirtina „Verslo poligono“ vadovas.

Straipsnio autorius Linas Pupelis

Publikuota žurnale "Investuok" (2)
Posted in Nemokamai, Pradedantiesiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.