Investavimas kaip ir bet kuri kita veiklos sritis apaugęs visuomenėje įsigalėjusiosmis nuostatomis, kurios dėl žinių stokos dažniausiai yra neteisingos. Aptarkime penkis labiausiai paplitusius mitus apie investavimą.
Pirmasis mitas. Investavimas, tas pats kaip azartinis lošimas
Ši nuostata daugelį žmonių atgraso nuo investavimo, kaip neprognozuojamo ir nenuspėjamo reiškinio. Norint suprasti, kuo investavimas skiriasi nuo azartinio lošimo, reikia suvokti ką reiškia akcijų įsigijimas. Akcijos, tai įmonių nuosavybės dalis. Kitaip tariant pirkdamas akcijas jūs tampate įmonės savininku arba dalininku. Tuo tarpu jei į akcijas žvelgiate tik kaip į prekę, kurios kaina tai didėja, tai krenta, visa ima atrodyti keista, neprognozuojama ir labai rizikinga. Iš tiesų akcijos kaina priklauso ne tik nuo pasiūlos ir paklausos santykio, bet ir nuo planuojamų įmonės pajamų ir pelno. Kintant išorės sąlygoms, keičiasi įmonės perspektyvos, o tai atitinkamai keičia ir akcijų kainą.
Trumpuoju laikotarpiu akcijų kaina šokinėja. Viskas atrodyto panašu į nekontroliuojamą ir atsitiktinį procesą, tačiau ilguoju laikotarpiu įmonė visuomet „išduoda“ savo tikrąją vertę.
Investuojant prisidedama prie ekonomikos augimo ir kuriama pridėtinė vertė. Tuo tarpu azartiniuose lošimuose jokios pridėtinės vertės nėra, čia paprasčiausiai perskirstomos lėšos.
Antrasis mitas. Vertybinių popierių biržoje uždirbti gali tik siauras išrinktųjų ratas, makleriai ir turtingieji
Daugelis finansų analitikų skelbiasi galintys įvardinti kiekvieną rinkos kryptelėjimą, tačiau beveik visi šioje srityje atlikti tyrimai parodė, jog dauguma rinkos prognozių nepasitvirtina. Šiuolaikinės technologijos sukūrė sąlygas kiekvienam norinčiam gauti visą investavimui reikalingą informaciją. O investuodamas savarankiškai, žmogus gali savarankiškai priimti sprendimus, jo nesaisto įsipareigojimas kiekvieną mėnesį ar ketvirtį gauti ne mažesnę nei nustatyta grąžą, fondo nuostatai ar strategija, todėl jis gali pasirinkti ilgesnio laikotarpio tačiau daug pelningesnes investicijas.
Trečiasis mitas. Po smarkaus kritimo kainos vis vien kada nors pakils ir pasieks buvusi lygį.
Nežinia iš kur atsirado šis mitas, tačiau realybė rodo, jog vargu ar gali būti labiau nevykęs pasirinkimas pirkti akcijas, kai jų kaina pasiekus žemiausią tašką per paskutinius 12 mėnesių. Šnekant Volstrito senbuvių terminais, tokie pirkėjai „bandantys pagauti krentantį peilį, dažniausiai tik skaudžiai susižeidžia“. Kažkodėl žmonės linkę tikėti, jog po staigaus ir ženklaus kritimo, būtinai ateis pakilimas. Tačiau rinkų istorija rodo, jog nepaisant kasdienių svyravimų, kritimas gali tęstis labai labai ilgai ir nebūtinai kažkada kainos turi pasiekti prieš tai buvusias.
Ketvirtasis mitas. Akcijos kurių kursas ilgą laiką kyla, turi pradėti kristi
Deja, fizikos dėsniai akcijų rinkai netaikomi. Nėra tokios gravitacinės jėgos, kuri priverstų akcijas sugrįžti į pradinę padėtį. Štai Wall-Mart akcijos nuo 1997 iki 2000 metų nuosekliai kilo, ir tie investuotojai, kurie patikėjo, jog „tai negali tęstis amžinai“ neteko papildomos 500 proc. grąžos. Atlikti psichologiniai tyrimai parodė, kad ne tik individualūs, bet net ir profesionalūs investuotojai dažniausiai parduoda labiausiai jų portfelyje kilusias akcijas
Penktasis mitas. Norint sėkmingai investuoti užtenka mokėti tik šiek tiek daugiau nei „nieko“
Žinoma, žinoti nors kažką yra visuomet geriau nei nieko nežinoti, tačiau investuojant gyvybiškai svarbu suprasti ką iš tiesų darote su savo pinigais. Sena investuotojų patarlė sako: „ tai kas akivaizdu, yra akivaizdžiai neteisinga“. O jei mokėsite nedaug, beliks aklai sekti minią. Investavimas kaip niekas kitas reikalauja pastangų, žinių ir sunkaus darbo, o iš dalies informuotas investuotojas yra panašus į iš dalies apmokytą chirurgą, kuris gali tik sužeisti, save ir aplinkinius. Todėl skirkite dalį savo pelno investicijoms į save.