Tradiciškai esame įpratę investuoti tikėdamiesi kainų kilimo. Investavimas, siekiant atvirkštinės grąžos (siekiama uždirbti kursui krentant, angl. „inverse“), anksčiau buvo profesionalių investuotojų ir spekuliantų užsiėmimas. Šiandien tą pasiekti leidžiantys produktai prienami platesniam ratui. Norintiesiems uždirbti iš akcijos, indekso ar sektoriaus kritimo gana lengvai prieinama strategija – investuoti į pigius ir iš pažiūros paprastus, biržoje prekiaujamus fondus (ETF) su atvirkštine grąža.
Saugesni nei tiesiog „Shortinimas“
Priešingos krypties (angl. „short“) ETF esmė ta, kad rinkoms krentant priešingos krypties ETF kaina kyla. Šios priemonės yra daug paprastesnės investuotojui nei tradicinis „shortinimas“ perkant skolintas akcijas. Jei indeksas, į kurį orientuojatės per dieną krinta 1 USD, tai atvirkštinio Jūsų pasirinkto „short“ ETF fondo kaina kyla 1 USD. Saugumas yra tai, kad maksimalūs jūsų nuostoliai apsiriboja investuota suma. O jeigu skolindamasis akcijas naudojate „sell short“ priemonę (norite uždirbti joms krentant), prognozėms nepasitvirtinus (akcijos, užuot pigusios, pabrango šimtais procentų), jums gali tekti padengti neribotą nuostolį.
Geras pavyzdys – Austrijos milijardieriaus Adolfo Merkle‘s ir jo fnansinės imperijos tragedija, jam pardavus „short“ „Volkswagen“ akcijas. Jo kompanijoms tai kainavo per 500 mln. eurų, o pačiam Austrijos milijardieriui – gyvybę (jis nusižudė krisdamas po traukiniu).
Kokiais atvejais investuoti į „short“ ETF?
Yra bent kelios situacijos, kai verta rinktis „short“ ETF. Pirmiausia, jei esate pesimistas ir manote, kad akcijos apkritai (matuojant atitinkamais akcijų indeksais: „Dow Jones“, „S&P 500“ ir pan.) pakilo per daug, kad investuotojų optimizmas yra perdėtas ir peržengė racionalias ribas, ir tikitės rinkos korekcijos žemyn, tai perkate atvirkštinės grąžos indekso ETF. Uždirbti iš indekso „Dow Jones Industrial Average“ kritimo padės „ProShares Short Dow 30“ (DOG) ETF: krentant indeksui „S&P 500“, atitinkamai „ProShares Short S&P“ (SH) ETF kils į viršų. O indekso NASDAQ kritimą atvirkščiai (bet nebūtinai proporcingai) fiksuos „ProShares Short QQQ“ (PSQ) ETF.
Antra, jeigu manote, kad kris tam tikras sektorius (sveikatos apsaugos, fnansų, žaliavų) ar geografnis regionas (Kinija, Brazilija, apskritai besivystančios rinkos), nes jis yra pervertintas, „pučiasi burbulas“, galima „shortinti“ būtent jį, atitinkamai perkant to sektoriaus ar rinkų atvirkštinės grąžos ETF.
Galiausiai, jei norite laikinai apdrausti savo portfelį nuo galimų nuostolių, „short“ ETF yra puikus apsidraudimo (angl. „hedge“) mechanizmas, leidžiantis išsaugoti savo ilgalaikes pozicijas, tačiau trumpuoju laikotarpiu jūsų investicijoms ar jos daliai koreguojantis, išvengti nuostolių. Sakykime, ilguoju laikotarpiu (3–5 metai) tikite BRIC (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija) rinkomis, jų augimu ir galimybėmis uždirbti ir investavote į „SPDR S&P BRIC 40“ ETF (BIK) ar į fondą, kurio panaši strategija. Tačiau matote, kad būtent Kinijos akcijos yra pervertintos, tikėtina jų trumpalaikė korekcija. Tam, kad nereikėtų parduoti viso BRIC, jūs trumpam laikotarpiui perkate proporcingą dalį „UltraShort FTSE/Xinhua China 25“ (FXP) ETF ir, jei Kinijos rinka koreguojasi, kompensuojate BRIC kritimą pelnu iš FXP.
Nuo ko pradėti investuoti į „short“ ETF?
Atvirkštinės grąžos ETF gali būti galingu ginklu jūsų investavimo strategijoje, tačiau prieš investuojant siūlome įsigilinti į svarbius aspektus:
- Kokia valdymo kompanija (ar žinoma, ar patyrusi) valdo šį ETF?
- Kaip jis sudarytas, kokį indeksą atkartoja?
- Kiek pinigų investuota į konkretų ETF, kokia jo prekybos apyvarta, ar jis nėra svertinis?
Jeigu reiks daugiau informacijos ar profesionalios pagalbos, jūsų investicijų konsultantas ar fnansų patarėjas tikrai pagelbės.
Ar visiems tinka atvirkštinės grąžos ETF?
Nors „short“ ETF yra mažiau rizikingi nei kitos panašios strategijos priemonės, visgi, tai – itin rizikinga finansinė priemonė. Jie, sekdami vienos dienos grąžą, dėl nuolatinio perbalansavimo dienos pabaigoje, gali nukrypti (ir, dažniausiai, ilgesniu laikotarpiu nukrypsta) nuo indekso grąžos. Štai pavyzdys: „Vanguard Emerging Markets Stock“ ETF (VWO) per katastrofiškus akcijų rinkoms 2008 metus prarado 52 %, o atvirkštinės grąžos „Short MSCI Emerging Markets ProShares“ (EUM) uždirbo nors ir gražius, bet „tik“ 20 %. O štai tokios pačios krypties dvigubo sverto ETF „Ultra Short MSCI Emerging Markets ProShares“ (EEV) prarado 25 %! Kodėl atsiranda tokie nukrypimai, giliau nagrinėsime kitame straipsnyje. Prieš nerdami į atvirkštinės grąžos (o juo labiau atvirkštinės grąžos su svertu) pasaulį, tam, kad apsisaugotumėte nuo rimtų neigiamų fnansinių pasekmių, turėtumėte laikytis šių paprastų taisyklių:
- Pirma, investuokite į „short“ ETF tik tuos pinigus, kuriuos galite sau leisti prarasti (nes pagal Merfo dėsnį greičiausiai taip ir
atsitiks). Šie fondai ir „short“ strategijos tinka, ko gero, tik 5 % investuotojų. - Antra, naudokite „short“ ETF tik tuomet, kai jau sudarėte išskaidytą portfelį ir esate įvaldęs jo aktyvaus ir disciplinuoto valdymo technikas, įskaitant priemonės „stop loss“ naudojimą.
Naudojami pagal paskirtį „short“ ETF gali apsaugoti jūsų portfelį nuo nuostolių ir net padėti uždirbti kritimo laikotarpiu. Dabar yra kelios dešimtys priešingos krypties ETF įvairioms investicijų strategijoms ir ūkio šakoms. Tačiau šios priemonės tinka tik patyrusiems investuotojams ir gali būti naudojamos tiktai trumpalaikėms prekybos bei investavimo strategijoms įgyvendinti.
Straipsnio autorius Vygandas Jūras
Publikuota "Investuok" (2009-9)