Vargu ar atsirastų žmogus nė karto nesuklydęs investuodamas. Ir tai normalu, negatyvi patirtis būtina, iš klaidų mes mokomės. Tačiau daugybės nesėkmių galima išvengti –tik būtina suprasti, kokio tipo investuotojas jūs esate, tada galėsite analizuoti savo ir kitų tipines klaidas ir nebekartoti jų ateityje. Geriau (o šiuo atveju ir pigiau) mokytis iš svetimų klaidų, nei kentėti nuo savų.
Visus investuotojus sąlyginai galima suskirstyti į šešis tipus: optimistus, pesimistus, nevykėlius, patiklius, lobių ieškotojus ir žaidėjus. Kiekvienam tipui būdingos tam tikros charakterio savybės, neleidžiančios priimti teisingų sprendimų.
Optimistas
Pagrindinis optimisto bruožas – besąlygiškas tikėjimas rinka. Iš laikraščių ir žurnalų jis žino, kad civilizuotame pasaulyje žmonės visą gyvenimą investuoja į akcijas, obligacijas ir kitus vertybinius popierius, o tai ilguoju laikotarpiu leidžia apsaugoti pinigus nuo infliacijos ir taip didinti savo turtą. Dažniausiai toks investuotojas ateina į rinką neturėdamas reikiamo žinių bagažo, tiesiog tikėdamasis, kad akcijų rinka garantuos jam pajamas. Deja, yra nevisai taip. Niekas negarantuoja, kad uždirbsite, arba dar blogiau, neprarasite pinigų. Optimistui pradėti investuoti reikėtų palaipsniui, remiantis profesionalių konsultantų pagalba, ir pradėti jam reikėtų nuo konsevartyvių, patikrintų instrumentų.
Pesimistas
Pesimistas visiška optimisto priešingybė. Pesimistas įsitikinęs, kad rinkos pastoviai yra krizinėje padėtyje, akcijų vertė krinta, o investuotojai, praradę didžiules pinigų sumas, bankrutuoja. Savo santaupas jis laiko visai konservatyviai – banko indėliuose, perka nekilnojamąjį turtą ir valstybės taupymo lakštus. Pesimistui sunku įrodyti, kad vertybinių popierių nebuvimas investicinėje struktūroje, daro jo kapitalą pažeidžiamą ilgalaikėje perspektyvoje. Taigi, esminėmis tokio investuotojo klaidos – investicijų į akcijas nuvertinimas ir diversifikacijos nebuvimas. Tačiau, pakeisti tokį požiūrį, faktiškai neįmanoma.
Nevykėlis
Nevykėlis, kažkokiu būdu jau buvo idėjęs savo pinigus į rinką ir greitai juos prarado. Dėl ko investavimu nusivylė visiems laikams. Nevykėlio problema ta, jog neturėdamas reikiamų žinių ir patirties, greičiausiai pasidavęs visuotiniai euforijai, taip pat nutarė atsikąsti savo pyrago gabalėlį. Ir, žinoma, buvo nubaustas. Tokiam investuotojui, kaip ir optimistui, leisti pinigus biržose reikia išimtinai su profesionalo pagalba.
Patiklus
Pagrindine patiklaus investotojo problema yra savo pinigų patikėjimas žinomam valdytojui, nesigilinant į detales. Kur, kodėl, kokiomis proporcijomis bus investuoti jo pinigai, jam neįdomu. Laikui bėgant toks investuotojas ima suprasti, kad garsus valdytojo prekės ženklas nėra gerų pajamų sinonimas. Ir valdant pinigus, labai daug priklauso nuo to, kaip bus suformuluota užduotis, kokia situacija rinkoje, kokie instrumentai panaudojami ir daugybės kitų faktorių.
Lobių ieškotojas
Lobių ieškotojas investicijas vertina kaip galimybę greitai praturtėti. Kaip ir nuotykių romanų herojai, jis pasirengęs leistis į pačias pavojingiausias avantiūras, kurios leistų gauti didelį pelną. Dėl to, jis pasirengę nešti savo pinigus į pirmą pasitaikiusią kontorą, kuri žada garantuotą didelį pelningumą. Be to, labai nenoriai diskutuoja apie tokios investicijos riziką, nes jo manymu, rizika prarasti pinigus visai nedidelė. Jei lobių ieškotojui kada ir pasiseka, tai dažniausiai įvyksta atsitiktinai, ir galiausiai pavirsta dar didesniu netekimu. Tikimybė, jog akcijų rinkoje, toks žmogus bus sėkmingu investuotoju, gerokai mažesnė už tikimybę surasti tikrą piratų lobį negyvenamoje saloje.
Žaidėjas
Na ir paskutinis investuotojų kvalifikacijos tipas, tai žaidėjas. Jis neblogai susigaudo rinkose ir turi investavimo patirties. Tačiau jo achilo kulnas – azartas. Jei jis iš karto apsibrėžė sumą, kurią galės prarasti rinkoje ir tik ją prarado, viskas gerai. Tačiau, jei po keletos sėkmingų sandorių jis pamėgins padidinti statymus ir sužaisti su didele savo kapitalo dalimi, tai gali liūdnai baigtis ne tik jam, bet ir jo šeimai.
Idealus investuotojas
Kuris iš aprašytų investuotojų tipų tikėtina uždirbs didžiausią grąžą. Pasirodo, nė vienas. Geriausia, jei Jūsų charakteryje suderintos visos šios savybės – tikėjimas ateitimi ir sveika paranojos dozė. Tai leis jums būti efektyviems ryklių knibždančioje investavimo jūroje.
30 procentų jūs turėtumėte būti optimistu ir tikėti, jog jo sudarytas veiksmų planas rinkoje yra efektyvus, 20 procentų pesimistu, pamenančiu jog egzistuoja rizika. Dar 15 proc nevykėliu, suprantančiu jog investuojant reikalinga kantrybė ir profesionalų pagalba, jumyse turi būti ir 15 proc. pasitikėjimo, kad galiausiai išsirinktumėte iš tarpininkų pasiūlymų ir 10 proc. lobio ieškotojo savybių, kuris atspindėtų natūralų žmogaus troškimą gauti maksimalią naudą. Na ir 10 proc. lieka sėkmei.
O ar atsakėte sau į klausimą, koks investuotojas esate jūs?